وضعیت آنالیز در ایران

index

فوتبال ما ۱۲ سال پیش حرفه ای شده است اما علم آنالیز از حدود شش سال پیش وارد فوتبال کشورمان شد. مجید جلالی پیش قدم استفاده از این علم در تیم فوتبال فولاد خوزستان شد. استفاده جلالی از نرم افزارهای آنالیز در برنامه های مختلف فوتبالی باعث شد اهالی فوتبال کم کم با این علم آشنا شوند.

به هر حال در ابتدای ورود علم آنالیز به فوتبال ایران کمتر مربیانی سراغ استفاده از این علم رفتند. درحال حاضر اکثر تیم های لیگ برتری در کادر فنی شان از فردی به نام آنالیزور استفاده می کنند اما این علم متفاوت تر از سایر کشورهای جهان در فوتبال ما اجرا می شود.براساس تعریف آنالیزور درفوتبال روز دنیا، یک آنالیزور باید مدارج مختلف مربیگری را پشت سر بگذارد و مدرک مربیگری بگیرد. بعداز این نوبت به تخصص می رسد. یک آنالیزور باید کار با نرم افزارهای مختلف مربیگری را بلد باشد و برای گرفتن اطلاعات مورد نظر بازی ها از آنها استفاده کند.این نکته را هم نباید فراموش کنیم که آنالیزور باید در کنار تیم حاضر باشد و تمرینات را زیر نظر بگیرد. حتی در خیلی از مواقع سرمربی از آنالیزور می خواهد تا تمرین طراحی کند تا نقاط ضعف زودتر برطرف شود.

با توضیح علم آنالیز در فوتبال سراغ این علم در فوتبال ایران می رویم .آنالیزور در تیم های لیگ برتر ما وظیفه اش فقط کارکردن با نرم افزار و بررسی بازی های حریفان خلاصه می شود. درحال حاضر تنها چند نفر از آنالیزورهای ایرانی هستند که مدرک مربیگری دارند و این علم را کاملأ با رعایت اصول پیگیری می کنند. البته این دسته از افراد هم در حال حاضر تصمیم گرفته اند به عنوان دستیار سرمربیان فعالیت کنند. برخی ازمربیان به خاطر پایین بودن مبلغ قرارداد یک آنالیزور حاضر به انجام این کار درتیم ها نیستند.
براین اساس کمتر آنالیزور حرفه ای حاضر می شود بامبلغ ۲۰تا ۲۵میلیون تومان با تیم های لیگ برتری قرارداد ببندد. به خاطر همین برخی از افرادی که با نرم افزار آشنایی دارند با گرفتن مبلغ ناچیزی فیلم بازی ها را بررسی می کنند و چند نکته آماری بازی هم در اختیار سرمربی قرار میدهند.

آنالیزورهای خارجی کارنامه مشخصی ندارند. نکته جالب توجه این است که برخی از تیم های لیگ برتر ایران حتی فردی که کارکردن با نرم افزار را هم بلد باشد استخدام نمی کنند و تمام وظایف را به خود سرمربی می دهند. البته در این بین تعدادی از سرمربیان هم برای این کار ارزش قائل هستند و برای امضای قرار دادشان شرط داشتن یک تیم آنالیزوری می گذارند.
شایان ذکر است مربیان خارجی لیگ برتر هم آنالیزورشان کارنامه مشخصی نداشته اند و در بعضی از موارد با سرمربی نسبت فامیلی داشته اند. به طور مثال تونی اولیویرا سرمربی تراکتور سازی پسرش را به عنوان آنالیزور به ایران آورده است.

 وضعیت آنالیزوری در تیم های سرخابی

 زمانی که ژوزه سرمربی پرسپولیس بود اسکار آنالیزوری سرخپوشان را بر عهده داشت. وی در پرسپولیس نتوانست عملکرد موفقی داشته باشد. اسکار به همراه ژوزه از تیم پرسپولیس کنار گذاشته شد. یحیی گل محمدی  بعد از اینکه هدایت سرخپوشان را بر عهده گرفت ادموند  بزیک را به عنوان آنالیزور تیمش انتخاب کرد. بزیک تا الان در تحلیل بازی های حریفان خوب عمل کرده و امیر قلعه نویی سرمربی استقلال هم وظیفه انالیزوری تیمش را به نیما عالمی و شاهرخ بیانی سپرده است.

شاخص ترین آنالیزورهای فوتبال

علاوه بر مجید جلالی، مجید صالح دراین سال ها توانایی هایش را به اثبات رسانده و حتی به سمت سرمربیگری هم رسیده است. درحال حاضر وی به عنوان مربی در استقلال فعالیت می کند. بعد از صالح باید به سابقه درخشان افشین قطبی در این زمینه اشاره کرد که در تیم ملی کره جنوبی این وظیفه را برعهده داشت و زیر نظر مربیانی همچون هیدینگ فعالیت کرد. هومن افاضلی هم دیگر فردی بودکه از آنالیزوری به نیمکت تیم ملی و سرمربیگری در لیگ یک رسید.

 منبع: باشگاه خبرنگاران

پاسخ دهید

نشانی پست‌الکترونیک شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>