دروس دانشگاه ها

زمان بندی وعده غذایی قبل، حین و بعد از فعالیت ورزشی ورزشکاران جوان

Hamburg Besides Soccer-Carousel

ورزشکاران جوان قبل از مسابقه یا تمرین چه باید بخورند؟

بیشتر انرژی مورد نیاز فعالیت ورزشی از چند ساعت تا چند روز قبل از فعالیت ورزشی تامین می شود. کربوهیدرات ها در بدن به صورت کلیکوژن در عضلات و کبد ذخیره می شود. نبود ذخایر گلیکوژنی ورزشکار را در معرض خستگی قرار خواهد داد. معمولا از غذاهایی استفاده شود که شاخص قندی متوسطی داشته باشد.

زمان بندی وعده غذایی پیش از فعالیت ورزشی

زمان خوردن وعده های پیش از فعالیت ورزشی به تنگناهایی بستگی دارد. اگر فاصله بین غذا خوردن و تمرین کمتر از یک ساعت است، باید میان وعده های سبک به ورزشکار توصیه شود.اگر بیش از دو ساعت زمان هست وعده های غذایی طبیعی و متعادل نیاز است، باید ریشه در غذاهای کربوهیدراتی داشته باشد. توصیه می شود برنامه ریزی غذایی به گونه ای انجام شود که زمان کافی برای هضم و تخلیه معده وجود داشته باشد.

اگر مسابقه صبح برگزار می شود، برنامه صبحانه دو تا سه ساعت پیش از زمان شروع مسابقه باشد. اگر مسابقه بعد از ظهر برگزار می شود، باید زمان نهار سه تا چهار ساعت پیش از مسابقه تنظیم شود. اگر کودکان هیجان زده باشند شاید نتوانند غذا بخورند لذا خوردن نوشیدنی های مغذی و میان وعده های سبک توصیه می شود.

میان وعده های پیش از فعالیت ورزشی

یک ساعت پیش از فعالیت ورزشی صرف شود.

۱٫ میوه جات تازه و یک لیوان شیر

۲٫ یک بسته کوچک یا یک پیاله میوه خشک مثل زردآلو و کشمش

۳٫ غلات صبحانه با شیر

۴٫ کیک برنجی

۵٫ کلوچه و کیک

وعدة غذایی پیش از فعالیت ورزشی

دو تا سه ساعت پیش از فعالیت ورزشی صرف شود.

۱٫ مرغ با کرة بادام زمینی

۲٫ سیب زمینی آب پز همراه با پنیر

۳٫ ماکارونی

۴٫ برنج یا نودل همراه با مرغ

هنگام فعالیت ورزشی، ورزشکاران جوان چه باید بخورند؟

اگر فعالیت ورزشی به طور پیوسته و کمتر از ۹۰ دقیقه طول می کشد لازم نیست چیزی خورده شود. هر ۱۵ تا ۲۰ دقیقه هنگام تمرین یا بازی مایعات مصرف شود. اگر فعالیت ورزشی بیش از یک ساعت به درازا می کشد غذاهای کربوهیدرات دار انتخاب مناسبی است.

میان وعده های مناسب توقف گاه های استراحتی هنگام مسابقه

آب، آب میوه رقیق یا نوشابه های ورزشی

موز

میوه های تازه ( انگور، سیب نارنگی و…)

میوه های خشک (کشمش، برگه زردآلو و…)

کیک های برنجی و شکلات ها

پس از فعالیت ورزشی، ورزشکاران جوان چه باید بخورند؟

پس از فعالیت ورزشی، اولویت با جایگزین کردن مایعات بدن است. خوردن یک گرم کربوهیدرات به ازای هر کیلوگرم وزن بدن انتخاب مواد قندی با شاخص قند متوسط یا زیاد به سرعت بازسازی کمک خواهد کرد. میان وعده های غذایی و غذاهای سرشار از کربوهیدرات انتخاب مناسبی هستند.

بهترین مکمل ها برای بازیکنان فوتبال

images

 

روند استفاده از مکمل ها در بین بازیکنان فوتبال برای بهتر شدن عملکرد و بازگشت به حالت اولیه رو به رشد است. گاهی اوقات استفاده از این مکمل ها ممکن است کمک کننده باشد اما باید توجه داشت استفاده ی توام آنها با ویتامین ها و مواد معدنی خارج از رژیم غذایی روزانه باید با احتیاط انجام شود. بسیاری از شرکت های تولید کننده ادعا می کنند تولیدات آنها معجزه می کنند. از این رو برای فروش بیشتر فهرستی از فوائد تولیدات شان را ردیف کرده که اغلب سبب می شود مکمل مربوطه بسیار خوب و پر سر و صدا جلوه کند. فوائدی که اغلب توسط این شرکت ها در مورد محصولات شان وعده داده می شود:

 1. ۱٫      افزایش سازگاری با تمرین.
 2. ۲٫      عضله سازی و تخلیه ی چربی.
 3. ۳٫      بهتر شدن سطح انرژی.
 4. ۴٫      افزایش سریع بازگشت به حالت اولیه بین تمرینات که به بازیکن اجازه می دهد بیشتر و سخت تر تمرین کند.
 5. ۵٫      کاهش احتمال آسیب دیدگی، خستگی و بیماری در نتیجه وقفه ی کمتر در برنامه تمرینی.
 6. ۶٫      آماده سازی بازیکنان با سطح عملکردی بالاتر از سطح مسابقه.

با خواندن این فهرست خواهید دید این محصولات برای بازیکنانی که به شدت مشتاق هستند عملکرد خود را بهترکنند چگونه فریبنده خواهد بود. متاسفانه هیچ مدرک علمی عملکرد این محصولات را تائید نکرده است، حتی برخی پژو هش ها نشان داده اند استفاده از این محصولات توسط بازیکنان می تواند سبب ایجاد اثرات جانبی مضری شود.

بهترین مکمل ها برای بازیکنان فوتبال- تحقیق کنید.

ضرورت دارد قبل از این که هر گونه مکمل غذایی به رژیم غذایی سالم تان اضافه کنید بررسی های کاملی در این حوزه انجام دهید. پیشنهاد ما در این زمینه این است که با یک متخصص تغذیه ی ورزشی یا پزشک مشورت کنید. در اغلب موارد می توان کمبود ها را با اندک تغییری در رژیم غذایی بدون نیاز به مکمل جبران کرد. لذا این راه حل می تواند سالم تر و اقتصادی تر باشد.

پژوهش ها در حال ایجاد دانش جدیدی است. نیل آرمسترانگ

با فرض این که شما در حال مصرف یک رژیم غذایی سالم و متعادل هستید و باز هم نیاز هست تا برخی ویتامین ها و مواد معدنی به این رژیم افزوده شود، در این صورت استفاده از مکمل ها به شما کمک می کند تا این قصور جبران شود. اما باید توجه داشته باشید که از دوز توصیه شده تجاوز نکنید چرا که می تواند خطری جدی برای سلامت شما باشد.

پودرهای پروتئینی و مکمل ها برای بازیکنان فوتبال

امروزه در محافل تغذیه ی ورزشی برای تناسب اندام اکثرا صحبت در مورد پروتئین های شیک است. به طور یقین اگر شما به هر باشگاهی در سراسر کشور مراجعه کنید تعدادی از افراد بشاش با بدنی عضلانی و تو پر پوشیده با ماده ی تیره رنگ را خواهید یافت که اغلب پروتئین مصرف می کنند و مقلد جمعیتی هستند، بدون این که بدانند چرا و به چه مقدار پروتئین اضافی بدن شان نیاز دارد. اما از این نکته نمی توان غافل شد که قبل و بعد از تمرین پروتئین مهم ترین رکن توسعه است.

شکلات های پروتئینی، مکمل های پروتئینی، کبسول های اسید آمینه بهترین محصولات فروش در صنعت تغذیه ورزشی هستند. دلیل آن این است که بازیکنان و علاقمندان تناسب اندام می دانند ترمیم و رشد عضلانی زمانی اتفاق می افتد که پروتئین کافی مصرف شود. یک رژیم غذایی خوب باید تمام پروتئین های مورد نیاز زندگی روزمره را ارئه کند اما ممکن است بعد از تمرینات سخت و در مرحله برگشت به حالت اولیه نیازمند مکمل های پروتئینی باشید.

مکمل هایی که قدرت عضله سازی دارند.

 ۱٫ Boron

2. (Hydroxymethylbutyrate (HMB

3. Colostrum

4. Chromium

این محصولات از طریق فروشگاه ها و سایت های فروش مکمل به عنوان منبعی برای افزایش توده ی عضلانی در دسترس هستند اما هیچ مدرک علمی نشان دهنده ی اثرات این محصولات گران قیمت بر عضلات نیست. پیشنهاد می شود با تنظیم برنامه غذایی و تمرینی خود به ایده آلی که مدنظرتان هست دست پیدا کنید.

مکمل هایی که به فوتبالیست ها در افزایش انرژی کمک می کنند.

۱٫ Carnitine

2. Pyruvate

3. Ribose

در زمان نگارش این متن اثرات این محصولات در دنیای فوتبال توسط شواهد علمی به اثبات نرسیده است. مواد غذایی داروی طبیعی یک بازیکن فوتبال است اگر در انتهای بازی دچار کمبود انرژی شدید پیشنهاد می کنیم برنامه غذایی خود را بازبینی کنید.

مکمل های که سبب تقویت دستگاه ایمنی بازیکنان فوتبال می شوند.

بازیکنانی که با شدت زیاد فعالیت می کنند احتمال عفونت و بیماری در آن ها بیشتر است. هنگام فعالیت با شدت زیاد مقادیر هورمون های استرسی افزایش پیدا می کند و سبب کاهش توانایی دستگاه ایمنی در مقابله با عوامل عفونی می شود. بسیاری از شرکت ها محصولاتی تولید می کنند که سبب تقویت سیستم ایمنی می شوند.

۱٫ Zinc

2. Colostrum

3. Glutamine

4. Echinacea

اگر احساس می کنید دستگاه ایمنی تان دچار اختلال شده بهترین راه مشورت با یک پزشک متخصص است در غیر این صورت یک دستگاه ایمنی سالم می تواند با استراحت کافی و مصرف کربوهیدرات ترمیم شود.

بهترین مکمل ها برای سلامت مفاصل و استخوان ها

 ۱٫ MSM Methylsulfonymethane

2. Chondroitin

3. Glucosamine

سلامت مفاصل می توانند با کشش های کنترل شده و مصرف امگا ۳ در رژیم غذایی تامین شود. بهترین منبع برای امگا ۳ ماهی سالامون و کبسول امگا ۳ می باشد.

چه مکمل هایی را ما به بازیکنان فوتبال پیشنهاد می کنیم؟

اگرچه همیشه تاکید برکنترل رژیم غذایی به عنوان بهترین دستورالعمل برای سلامت بدن می باشد، برخی مکمل ها ممکن است مفید باشند.

 ۱٫ Creatine

 ۲٫ Caffeine

 ۳٫ Bicarbonate

                                         

آزمون پرش عمودی (سارجنت) و نمودار لوئیز

lewis diagram

برای اجرای این آزمون، ورزشکار نوک انگشتان دست خود را آغشته به گچ کرده و به فاصله ۱۵ سانتیمتری از دیوار طوری می ایستد که شانه سمت دست برتر ( راست یا چپ) به سمت دیوار باشد. با بالا آوردن و کشش دست بالاترین محل را روی دیوار علامت گذاری می کند. سپس با یک جهش به سمت بالا پرش کرده و بالاترین نقطه را روی دیوار با نوک انگشتان علامت گذاری می کند. فاصله ی بین این دو علامت مقدار پرش عمودی یا رکورد ورزشکار در این آزمون را تعیین می کند.

لوئیز بر اساس نتیجه ی این آزمون ( ارتفاع پرش) و وزن بدن، یک رابطه ای را برای تعیین توان بی هوازی طراحی کرد و آن را روی نمودار ترسیم نمود که تحت عنوان نمودار لوئیز معروف است. این نمودار دارای سه ستون است که در ستون اول مسافت یا ارتفاع پرش درجه بندی شده است. ستون دوم مربوط به وزن بدن است و ستون سوم که در وسط دو ستون رکودر پرش و وزن بدن قرار می گیرد ستون توان بی هوازی است. در این حالت اگر به وسیله ی یک جسم سطح صاف مانند خط کش نقطه ی مربوط به مقدار پرش ( مثلا نقطه ی ۵۰ سانتیمتر ) را به نقطه ی مربوط به وزن (مثلا نقطه ۷۰ کیلوگرم ) وصل کنیم، خطی که این دو نقطه را به هم وصل می کند، ستون مربوط به توان بی هوازی را در نقطه ی ( مثلا نقطه ی ۱۰۸ کیلوگرم در متر بر ثانیه ) قطع می کند که این نقطه یا عدد مربوط به این نقطه، معادل توان بی هوازی است.( نمودار مربوطه را از بخش دانلودها بارگیری کنید.)

مراحل استفاده از استخر، جکوزی، سونا و حوضچه های آب سرد

index.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی پردیس مجازی ورزش ایران ، مراحل استفاده از استخر، جکوزی، سونا و حوضچه های آب  سرد در سایت کاوش در ورزش به شرح ذیل منتشر شد:

۱. مرحله اول، بهداشت فردی

این بخش شامل رعایت موارد ذیل می باشد:

استفاده از لباس مخصوص شنا.

دوش گرفتن و شستشوی بدن با مواد شوینده.

استفاده از حوضچه های کلر.

هدف از دوش گرفتن: پاک کردن چربی ها و مواد آرایشی و بهداشتی از روی پوست است که مانع تعریق و دفع سموم از طریق پوست می گردد. همچنین از نظر علمی از ترکیب این مواد با مواد داخل آب استخر ترکیبات مضری ایجاد می شود که برای سلامتی فرد مضر هستند.

۲٫ مرحله دوم، تمرین شنا و استفاده از استخر

در این مرحله شدت و زمان شنا بستگی به هدف شناگر دارد اما زمان تقریبی در نظر گرفته شده برای آن حدود ۳۰ دقیقه می باشد.

۳٫ مرحله سوم؛ استفاده از جکوزی

چند نکته قابل توجه در این مرحله:

زمان استفاده از جکوزی معمولا بین ۵ تا ۱۵ دقیقه است.

برای کودکان زیر ۱۰ سال استفاده از جکوزی توصیه نمی گردد.

بعد از استفاده از جکوزی، پریدن بلافاصله در حوضچه های آب سرد توصیه نمی گردد.

۴. مرحله چهارم؛ استفاده از سونا

چند نکته قابل توجه در این مرحله:

زمان حضور در سونا ۸ تا ۱۵ دقیقه است.

چون سونا یک مکان عمومی است استفاده از مواد بخور شاید برای همه سازگاری نداشته باشد و در برخی افراد موجب آلرژی شود.

استفاده از حوله دو رنگ و صندلی پلاستیکی در سونای خشک توصیه می شود.

بعد از سونا لازم است تا فرد حتما دوش بگیرد.

در هنگام دوش دقت شود که ابتدا سمت راست بدن، سپس سمت چپ و در آخر کل بدن در زیر دوش شسته شود.

استفاده از سونای خشک یا بخار بستگی به شرایط فیزیکی و جسمانی فرد دارد، حتی نوع پوست فرد می تواند در انتخاب اینکه فرد از کدام نوع سونا استفاده کند موثر است. معمولا افراد با پوست چرب از سونای خشک و افراد با پوست خشک و معمولی از سونای بخار استفاده می کنند.

۵. مرحله پنجم؛ استفاده از حوضچه های آب  سرد

زمان استفاده از حوضچه های آب سرد ۱۰ تا ۱۵ ثانیه است.

۶. مرحله ششم؛ مرحله آرامش

چند نکته:

مرحله سونا، دوش، حوضچه آب سرد و آرامش مراحلی هستند که برای مفید واقع شدن بهتر است به صورت چرخه ای ۳ بار تکرار شوند.

بعد ار ورود به چرخه سونا، دوش، حوضچه آب سرد و آرامش، استفاده از استخر و شنا کردن به دلایل بهداشتی و سلامتی پوست توصیه نمی گردند.

 بعد از خروج از سونا و گرفتن دوش فرد می تواند از ماساژدرمانی و روغن های ماساژ استفاده نماید.

  نوشیدن آب در هر کدام از این مراحل بلامانع و ضروریست.

از خوردن خوراکی های چرب و سنگین در حین این مراحل خودداری کنید.

آزمون ها و نحوه ی ارزشیابی مهارت های ورزشی

images (1)

در زیر به برخی آزمون های مهارتی چند رشته ی ورزشی اشاره شده است که بیشتر جنبه ی آشنایی داشته و دانشجویان عزیز می توانند برای کسب اطلاع بیشتر به کتاب های سنجش در تربیت بدنی و کتاب های تخصصی رشته های مذکور مراجعه نمایند.

الف) آزمون های مهارتی والیبال

 1. آزمون والیبال بردی
 2. آزمون والیبال راسل – لانگ
 3. آزمون والیبال فرنچ – کوپر

ب) آزمون های مهارتی بسکتبال

 1. آزمون لایلیچ
 2. آزمون پاس توپ بسکتبال

ج) آزمون های بدمینتون

 1. آزمون سرویس کوتاه فرانسوی
 2. آزمون سرویس بلند پول
 3. آزمون ضربه فورهند پول

د) آزمون های مهارتی فوتبال

 1. آزمون دریبلینگ
 2. آزمون پاس
 3. آزمون کنترل

ه) آزمون های مهارتی تنیس

 1. آزمون سرعت سرویس هوئیت
 2. آزمون دقت سرویس هوئیت

تعریف و انواع آزمون های آمادگی قلبی – تنفسی

images

عبارت است از توانایی دستگاه گردش خون و تنفس برای هماهنگی با فعالیت مورد نظر و برگشت سریع به حالت اولیه.

ارزیابی آمادگی قلبی تنفسی

بهترین و دقیق ترین عامل مورد اندازه گیری در این نوع آمادگی برآورد حداکثر اکسیژن مصرفی یا Vo2max است. Vo2max: بیشترین مقدار اکسیژنی است که در خلال اجرای حداکثر فعالیت بدنی تا حد واماندگی مصرف می شود. حداکثر اکسیژن مصرفی معمولا براساس میلی لیتر اکسیژن به ازا هر کیلوگرم از وزن بدن (m.kg -1 .min -1) در دقیقه بیان می شود. حداکثر اکسیژن مصرفی را یا بدون فعالیت بدنی یا با فعالیت بدنی سنجش می کنند. در حالت دوم برای سنجش از روش مستقیم و روش غیر مستقیم بهره گرفته می شود. در روش غیرمستقیم سنجش حداکثر اکسیژن مصرفی با آزمون های بیشینه و زیر بیشینه انجام می شود. از جمله آزمون های بیشینه ی مورد استفاده می توان به آزمون های بروس و بالک و از آزمون های زیر بیشینه می توان به آزمون های پله ( هاروارد، سلون، کویین و آستراند) و آزمون های میدانی نظیر کوپر ۵۴۰ متر و … اشاره کرد.

تعریف و انواع آزمون های سرعت

download

سرعت

سرعت به زمان نسبی طی شده به انجام کار اطلاق می شود.از دیدگاه فزیکی سرعت عبارتست از مسافت طی شده در حداقل در واحد زمان .سرعت شامل سرعت عمومی است که در نظر گرفتن سرعت برای کل بدن است و سرعت عضوی سرعت یک عضو خاص مد نظر است.سرعت با تعداد تارهای تند انقباض در بدن یک ورزشکار رابطه مستقیم دارد.

سرعت دارای دو بخش است ۱٫ زمان واکنش: فاصله زمانی میان دریافت محرک تا آغاز حرکت است. محرک ها معمولا به صورت دیداری یا شنیداری می باشند مثلا صدای تپانچه در دو میدانی. ۲٫ زمان حرکت: فاصله زمانی از آغاز حرکت تا پایان حرکت است. در اندازه گیری سرعت معمولا به دو مورد شتاب و حداکثر سرعت توجه می شود.

سنجش سرعت

از جمله آزمون های معمول برای سنجش سرعت عمومی بدن دوی سرعت ۶۰ متر می باشد. برای اندازه گیری سرعت اعضای بدن از زمان سنج یا روش سینماتوگرافی استفاده می شود.

تعریف و انواع آزمون های چابکی

download (3)

چابکی

توانایی تغییر سریع سرعت و مسیر حرکت با حفظ تعادل و درک موقعیت را چابکی می گویند. چابکی به قدرت، استقامت، سرعت، تعادل و مهارت بستگی دارد.

چابکی به دو صورت عمومی و ویژه سنجش می شود. چابکی عمومی به اجرای حرکات و فعالیت های ورزشی اختصاص دارد مانند فوتبالیستی که باید توپ را به صورت زیگزاگ از بین موانع حرکت دهد.چابکی ویژه به اجرای حرکات سریع یک عضو از بدن اختصاص دارد مانند حرکات سریع دست یک بازیکن بدمینتون.

اندازه گیری چابکی

آزمون هایی چون آزمون تی، ایلینویز و… این فرصت را به مربیان میدهند تا با دقت نسبتا بالا چابکی را سنجش کنند.

تعریف و انواع آزمون های تعادل

download (2)

تعادل

توانایی حفظ پایداری بدن را تعادل می گویند

انواع تعادل

 1. تعادل ایستا: توانایی حفظ پایداری در حالت ثابت است.
 2. تعادل پویا: توانایی حفظ پایداری در حال حرکت است.

اندازه گیری تعادل

برای اندازه گیری این شاخصه هم از آزمون های آزمایشگاهی و هم میدانی می توان استفاده کرد. در آزمایشگاه ها از سکوی توازن برای اندازه گیری تعادل استفاده می شود.

برای سنجش تعادل ایستا از آزمون ایستادن روی یک پا (ایستادن لک لک ) استفاده می شود و واحد آن ثانیه است. برای اندازه گیری تعادل پویا می توان از آزمون راه رفتن بر روی میله ی موازنه استفاده کرد.

مکمل های غذایی و ورزشکاران

images

ورزشکارانی که به ورزش حرفه‌ای روی می‌آورند و به ‌ویژه در زمینه ورزش بدنسازی فعالیت می‌کنند یا در ورزش‌هایی مانند وزنه‌برداری مشغول‌اند، بر این باورند که حتما” باید مکمل غذایی (ورزشی) مصرف کنند چون در حال عضله‌سازی‌اند . معمولا” مکمل های ورزشی در تقسیم‌بندی تغذیه ای ورزشی زیر قرار می گیرند:

 1. مکمل‌هایی که انرژی‌زا هستند (با دوپینگ و مواد نیروزا اشتباه نشود).
 2. مکمل‌هایی که برای رفع خستگی به کار می‌روند.
 3. مکمل‌هایی که برای افزایش حجم عضله و برای افزایش وزن به کار می‌روند.
 4. مکمل‌های ویتامینی که برای تامین نیاز افزایش یافته ورزشکاران خاصی به انواع ویتامین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

متاسفانه ورزشکاران ما فقط مکمل‌های پروتئینی و مواد نیروزا را بیشتر می‌شناسند و به فکر افزایش حجم عضله در کمترین زمان ممکن هستند. بسیاری از مکمل‌هایی که از مجاری غیرقانونی و نامعتبر تهیه شوند ممکن است آلوده به مواد هورمونی باشند و در قبال مواد مغذی اندکی که به بدن می‌رسانند، با ورود مواد آلوده به هورمون‌های آنابولیزان به بدن باعث افزایش کاذب حجم عضله ‌شوند. بنابراین در هنگام تهیه مکمل‌ها باید به برچسب روی آن  و برچسب اصالت آن و اطمینان از معتبر بودن و تایید فدراسیون پزشکی ورزشی و وزارت بهداشت توجه کنیم.

مکمل‌های پروتئینی و میزان مصرف

مصرف پروتئین در افراد معمولا” غیرورزشکار تا حداکثر ۸/۰ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن است. مثلا” برای مرد یا زن ۷۰ کیلوگرمی، حدود ۵۰ تا ۶۰ گرم پروتئین روزانه مورد نیازاست. برای افرادی که به صورت آماتوری به ورزش می‌پردازند در نوع استقامتی، ۱ تا ۲/۱ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن و در نوع قدرتی ۲/۱ تا ۳/۱ گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن پروتئین مورد نیاز است.

برای افراد ورزشکار حرفه‌ای که در ورزش‌های استقامتی مشغول فعالیت اند، ۴/۱ تا ۵/۱ گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن و برای ورزشکاران قدرتی تا حداکثر دو گرم پروتئین به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن می‌توان استفاده کرد یعنی یک ورزشکار حرفه‌ای بدنسازی که در طی هفته ۵ تا ۶ روز تمرین نسبتا فشرده دارد و حدود ۵۰۰۰ کیلوکالری در روز انرژی مصرف می‌کند، می‌تواند تا حداکثر ۱۴۰ گرم پروتئین مصرف کند.در صورتی که میزان نیاز به پروتئین روزانه از ۱۱۰ گرم بیشتر شود، می‌توان مقدار اضافه را از مکمل‌های پروتئینی جبران کرد. به یاد داشته باشیم که اگر مقدار پروتئین از میزان خاصی بیشتر شود، تاثیری در افزایش حجم عضله ندارد مگر تمرین برای افزایش حجم، بیشتر باشد.

مکمل برای رفع خستگی

مکمل‌ها فقط برای افزایش حجم عضله نیستند بلکه مکمل‌های نیز وجود دارند که برای رفع خستگی بسیار مفیدند. از این گروه می‌توان به مکمل‌های آرژینین اشاره کرد. مکمل‌هایی وجود دارند که برای تقویت دستگاه ایمنی مفیدند. مکمل‌های حاوی گلوتامین برای این موضوع به کار می‌روند. شاید ورزشکاران زیاد به این موضوع توجه نداشته باشند اما ایمنی بیشتر موجب افزایش کارایی و عملکرد ورزشی می‌شود و زحمات ورزشکار هدر نمی‌رود. درباره مکمل‌های ویتامینی باید به این نکته اشاره کنیم که فعالیت بیشتر، حتما مستلزم مواد مغذی بیشتر مانند ویتامین‌هاست اما در مورد ویتامین‌هایی مانند ویتامین C، در صورت مصرف بسیار بیشتر از مقدار توصیه شده برای ورزشکاران، به همین مقدار افزایش یافته عادت می‌شود و در صورتی که به مقدار کمتر از معمول مصرف شود، ورزشکار به رغم مصرفی بیشتر از مقدار توصیه شده برای افراد عادی به کمبود این ویتامین دچار می‌شود.

تحقیقات، محدود است

خوب است بدانیم که تاثیر برخی از مکمل ها به اثبات نرسیده است و هیاهوی تبلیغاتی که در گرداگرد آنها وجود دارد، صرفا” به علت چند تحقیق محدود در جمعیت های کم و در برخی موارد با بودجه تحقیقاتی حمایتی از سوی شرکت های تولیدکننده این مکمل ها انجام می پذیرد. مثال این مورد، مکمل Q10 است.

این مکمل به مقدار زیادی در بازار مصرف وجود دارد و تبلیغات زیادی در مورد آن صورت می گیرد، در حالی که هنوز تحقیقات جامعی درباره آن صورت نگرفته است. به هر حال متوجه تاثیر روانی مکمل ها هم باشید. مکمل های ورزشی هم مانند داروها ممکن است آثار روانی داشته باشند و مربیان ناآگاه ورزشکاران در کنار تجویز مکمل های ورزشی، تمرینات سختی هم به ورزشکار تحمیل می کنند که بدون مکمل هم می توان با چنین تمرینات سختی به نتیجه رسید. یادمان باشد که تحت شرایط طبیعی باید ابتدا از مواد غذایی نیاز خود را برطرف کنیم و مکمل ها را برای موارد کمبود غذایی و یا افزایش کارایی و عملکرد ورزشی خود نگه داریم.

منبع: سایت علم و ورزش