فوتبال

سیستم های بازی

سیستم پایه و تغییرات آن در فوتبال روز دنیا

بحث «سیستم» در فوتبال روز دنیا جزو مواردی است که همواره نگاه‌های متفاوتی نسبت به آن وجود دارد. گروهی به شدت به سیستم تیم و چیدمان مهره‌های خود پایبند هستند و در بخش دیگری که عمدتا متعلق به کشورهای درجه دوم و سوم جهان فوتبال است، سیستم در واقع مجموعه‌ای از اعداد است که در هر مسابقه به تشخیص مسوول فنی تیم می‌تواند دستخوش تغییرات عدیده شود.
ارنست هاپل فقید که نقش عمده‌ای در بلوغ تاکتیکی و تیمی هلند در دهه ۷۰ داشت، وقتی با سوالی در مورد سیستم تیمش بعد از پیروزی در یک دیدار دوستانه مقابل ایتالیا مواجه شد، در پاسخ گفت: «سیستم ظاهرا چند عدد کنار هم است ولی حفظ آن براساس ویژگی‌های نفرات و ارتقای سطوح حمله و دفاع با توجه به بازی حریف است که باعث تمایز و تفاوت مربیان و تیم‌ها می‌شود

در حال حاضر هم در فوتبال روز دنیا هیچ تیمی مگر در موارد کاملا استثنایی دست به سیستم پایه و اولیه خود نمی‌زند. در مورد تیم‌های باشگاهی که قضیه کاملا ساده و روشن است، هیچ‌وقت نمی‌توان دید تیمی مثل بارسلونا سیستم ۳-۳-۴ خود یا منچستر‌یونایتد روش ۱-۴-۱-۴ خود را برای بازی با تیمی قدرتمند یا تیمی ضعیف تغییر دهد بلکه فقط شرح وظایف نفرات تغییر می‌کند و جالب اینجاست که تیم‌های ضعیف لیگ‌برتر، بوندس‌لیگا، لالیگا و… برای مقابله با تیم‌های پر‌ستاره و بسیار نیرومند هم سیستم پایه خود را عوض نمی‌کنند چون به هر حال ماه‌ها با این سیستم‌ها تمرین کرده‌اند و فقط نوع بازی با این سیستم را در فازهای تدافعی یا تهاجمی تغییر می‌دهند تا عادات تاکتیکی و هماهنگی بازیکنان‌شان دچار آشفتگی نشود.در فوتبال ملی هم قضیه به همین شکل است و سیستم تعریف شده مربیان مگر در شرایط ویژه دچار هیچ تغییری نمی‌شود. از وقتی دونگا سرمربی برزیل شده، این تیم سیستم ۱-۳-۲-۴ را برای خود انتخاب کرده است و دیگر برای این تیم فرقی نمی‌کند که در مسابقات انتخابی جام‌جهانی با بولیوی و اکوادور بازی دارد یا با آرژانتین و اروگوئه و یا در مسابقه‌ای دوستانه مقابل کویت صف‌آرایی می‌کند یا انگلیس، چون سیستم همان ۱-۳-۲-۴ است و فقط شرح وظایف نفرات و نوع بازی تیم براساس قدرت حریف دچار تغییر می‌شود که تهاجمی یا محتاط‌تر بازی کنند، چنین است حکایت آلمان که از لیختن اشتاین و لوکزامبورگ گرفته تا اسپانیا و فرانسه به ۲-۴-۴ پایه خود وفادار می‌مانند یا انگلیس در هر شرایطی به ۲-۴-۴  خود یا فرانسه به ۱-۳-۲-۴ خود پشت پا نمی‌زنند.
منبع: مهدی باغانی

وضعیت آنالیز در ایران

index

فوتبال ما ۱۲ سال پیش حرفه ای شده است اما علم آنالیز از حدود شش سال پیش وارد فوتبال کشورمان شد. مجید جلالی پیش قدم استفاده از این علم در تیم فوتبال فولاد خوزستان شد. استفاده جلالی از نرم افزارهای آنالیز در برنامه های مختلف فوتبالی باعث شد اهالی فوتبال کم کم با این علم آشنا شوند.

به هر حال در ابتدای ورود علم آنالیز به فوتبال ایران کمتر مربیانی سراغ استفاده از این علم رفتند. درحال حاضر اکثر تیم های لیگ برتری در کادر فنی شان از فردی به نام آنالیزور استفاده می کنند اما این علم متفاوت تر از سایر کشورهای جهان در فوتبال ما اجرا می شود.براساس تعریف آنالیزور درفوتبال روز دنیا، یک آنالیزور باید مدارج مختلف مربیگری را پشت سر بگذارد و مدرک مربیگری بگیرد. بعداز این نوبت به تخصص می رسد. یک آنالیزور باید کار با نرم افزارهای مختلف مربیگری را بلد باشد و برای گرفتن اطلاعات مورد نظر بازی ها از آنها استفاده کند.این نکته را هم نباید فراموش کنیم که آنالیزور باید در کنار تیم حاضر باشد و تمرینات را زیر نظر بگیرد. حتی در خیلی از مواقع سرمربی از آنالیزور می خواهد تا تمرین طراحی کند تا نقاط ضعف زودتر برطرف شود.

با توضیح علم آنالیز در فوتبال سراغ این علم در فوتبال ایران می رویم .آنالیزور در تیم های لیگ برتر ما وظیفه اش فقط کارکردن با نرم افزار و بررسی بازی های حریفان خلاصه می شود. درحال حاضر تنها چند نفر از آنالیزورهای ایرانی هستند که مدرک مربیگری دارند و این علم را کاملأ با رعایت اصول پیگیری می کنند. البته این دسته از افراد هم در حال حاضر تصمیم گرفته اند به عنوان دستیار سرمربیان فعالیت کنند. برخی ازمربیان به خاطر پایین بودن مبلغ قرارداد یک آنالیزور حاضر به انجام این کار درتیم ها نیستند.
براین اساس کمتر آنالیزور حرفه ای حاضر می شود بامبلغ ۲۰تا ۲۵میلیون تومان با تیم های لیگ برتری قرارداد ببندد. به خاطر همین برخی از افرادی که با نرم افزار آشنایی دارند با گرفتن مبلغ ناچیزی فیلم بازی ها را بررسی می کنند و چند نکته آماری بازی هم در اختیار سرمربی قرار میدهند.

آنالیزورهای خارجی کارنامه مشخصی ندارند. نکته جالب توجه این است که برخی از تیم های لیگ برتر ایران حتی فردی که کارکردن با نرم افزار را هم بلد باشد استخدام نمی کنند و تمام وظایف را به خود سرمربی می دهند. البته در این بین تعدادی از سرمربیان هم برای این کار ارزش قائل هستند و برای امضای قرار دادشان شرط داشتن یک تیم آنالیزوری می گذارند.
شایان ذکر است مربیان خارجی لیگ برتر هم آنالیزورشان کارنامه مشخصی نداشته اند و در بعضی از موارد با سرمربی نسبت فامیلی داشته اند. به طور مثال تونی اولیویرا سرمربی تراکتور سازی پسرش را به عنوان آنالیزور به ایران آورده است.

 وضعیت آنالیزوری در تیم های سرخابی

 زمانی که ژوزه سرمربی پرسپولیس بود اسکار آنالیزوری سرخپوشان را بر عهده داشت. وی در پرسپولیس نتوانست عملکرد موفقی داشته باشد. اسکار به همراه ژوزه از تیم پرسپولیس کنار گذاشته شد. یحیی گل محمدی  بعد از اینکه هدایت سرخپوشان را بر عهده گرفت ادموند  بزیک را به عنوان آنالیزور تیمش انتخاب کرد. بزیک تا الان در تحلیل بازی های حریفان خوب عمل کرده و امیر قلعه نویی سرمربی استقلال هم وظیفه انالیزوری تیمش را به نیما عالمی و شاهرخ بیانی سپرده است.

شاخص ترین آنالیزورهای فوتبال

علاوه بر مجید جلالی، مجید صالح دراین سال ها توانایی هایش را به اثبات رسانده و حتی به سمت سرمربیگری هم رسیده است. درحال حاضر وی به عنوان مربی در استقلال فعالیت می کند. بعد از صالح باید به سابقه درخشان افشین قطبی در این زمینه اشاره کرد که در تیم ملی کره جنوبی این وظیفه را برعهده داشت و زیر نظر مربیانی همچون هیدینگ فعالیت کرد. هومن افاضلی هم دیگر فردی بودکه از آنالیزوری به نیمکت تیم ملی و سرمربیگری در لیگ یک رسید.

 منبع: باشگاه خبرنگاران

فوتبال

images (6)

بازی فوتبال قدمتی بیش از دو هزار سال دارد. چین، مصر، یونان و روم باستان را زادگاه فوتبال می دانند. پیدایش شکل نوین فوتبال با تدوین قوانین و مقررات حاضر از کشور انگلستان آغاز و به نوعی این کشور در قرن نوزدهم زادگاه نوین فوتبال به شمار می رود.  این رشته ورزشی فعالیتی تناوبی است که رفتار بازیکنان و تیم ها در آن بسیار غیرقابل پیش بینی بوده و شامل دوره های زمانی کوتاه حرکات شدید با دوره های استراحت فعال و غیر فعال در طول فعالیت ( ۹۰ دقیقه ) است. دوهای سرعت، دویدن های آرام، ضربه زدن ها، پرش ها، حرکات رو به پهلو و پشت، تکل ها، شتاب گیری ها، کاهش شتاب ها، تغییر جهت ها و راه رفتن ها اجزاء بازی فوتبال را تشکیل می دهند. نیازهای جسمانی بازی به سطح مسابقه، روش بازی، پست بازی، مسئولیت‌ها و ویژگی‌های محیطی بستگی دارد و برای هر فرد متفاوت است. 

رازهای مربیگری بورا میلوتینوویچ

Milotonovich
  1.  همیشه سعی کنید بهترین کار را انجام دهید.
  2.  در انجام هر کار اعتماد به نفس داشته باشید.
  3.  تمرین مثل مسابقه و هر مسابقه مانند یک جلسه تمرین است.
  4.  روز بعد بهتر از روز قبل باشید.
  5. داخل و خارج زمین درست عمل کنید.
  6. اعتماد به نفس و احترام به حریف را فراموش نکنید.
  7.  بعد از هر برد یا باخت با آن کنار بیایید.
  8.  همه تیم‌ها بازیکنانی دارند که تیم را به موفقیت می‌رسانند.
  9.  چگونه احساسات خود را کنترل کنیم.
  10.  روح تیمی خوب و احساس خوب و لذت از زندگی.